IRIS - Brána do sveta slovenských BOJOVÝCH UMENÍ

 

 

Zaujímavé linky týkajúce sa bojových umení, príbehy, história a fakty o bojových umeniach

Čo, kde, u koho a ako cvičiť ?

Štýl
Je veľa bojových umení a každé preferuje iné využitie tela, prípadne zbraní a má každé tiež inú základnú koncepciu riešenia bojových situácií. Dôležité je uvedomiť si, že neexistuje lepšie alebo horšie bojové umenie. Vždy závisí na konkrétnom človeku a konkrétnej situácii, či sa techniky osvedčia alebo nie. Preto si vyberte jednoducho taký štýl, ktorý sa vám páči. Ako-tak efektívne zvládnutie aj toho najjednoduchšieho vám totiž zaberie minimálne 3 roky intenzívneho cvičenia, tak nech vas to aspoň baví :) Že to je príliš dlho? Chcete niečo rýchlejšie a efektívnejšie? Kúpte si pištoľ a chodte na strelnicu...

Miesto a čas tréningov
Keď už viete čo chcete cvičiť, treba si nájsť (napríklad na internete) dojo/ klub, kam by ste chodili cvičiť. Malo by to byť niekde, kam dokážete aspoň 2 - 3 krát do týždňa v pohode prísť načas. Učitelia nemajú príliš radi večných oneskorencov. Napríklad u nás po tréningu umýva tatami vždy ten kto príde posledný :)

Učiteľ
Zistite si o učiteľovi/ si-fu/ senseiovi, proste o šéfovi dojo čo najviac informácií. Kto sú jeho učitelia? Steven Seagal z videokazety, alebo niekto o kom sa píše na webe a dokonca je aj na youtube? Ako dlho tento učiteľ cvičí? Kto ho akreditoval? Je za ním nejaká organizácia? Čo sa o ňom a o jeho bojovom štýle píše na webe? Aký je to človek? Je Vám sympatický? Mal by byť, veď s ním plánujete stráviť kopec času...

Atmosféra v dojo
Usmievajú sa ľudia na seba pred tréningom? Počas tréningu na seba dávajú pozor? Pomáhajú začiatočníkom? Majú si čo povedať aj po tréningu? S týmito ľuďmi budete 2-3 krát do týždňa vo veľmi blízkom kontakte, tak si ich dobre všimnite. Akceptujú ak niekto nemôže/ nechce niečo cvičiť ? Ak má napríklad niekto problémy s kolenami, nemali by ho za každú cenu nútiť sedieť v seize (na kolenách).

Dojo
Je miesto cvičenia čisté, bezpečné a príjemné? Páči sa vám tam? Môžete sa prísť len pozrieť na tréning? Môžu sa na vás prísť pozrieť vaši blízky? V serióznom dojo nemajú tajnosti a radi predvedú aj cudzím ľuďom bežný tréning.

Peniaze
Kedy, koľko a ako sa platí? Býva zvykom aspoň jeden - dva tréningy poskytnúť nováčikom zadarmo. Platí sa zväčša vopred na mesiac, alebo na 1/4 rok, prípadne na 1/2 rok. Neplaťte hneď na celý rok vopred, ak sa Vám nebude páčiť a odídete skôr, peniaze vám sotva niekto vráti. Zistite si ako to je s peniazmi ak náhodou ochoriete, alebo odcestujete. Štandardne býva zvykom nahradiť si premeškané tréningy inokedy, a ak taká možnosť nie je tak znížiť školné v nasledujúcom období o alikvotnú časť.

Skúšky
Kedy, kde a ako prebiehajú skúšky? Ak neprebiehajú vôbec, niečo nie je v poriadku. Nemusíte ich absolvovať, ale mali by ste mať túto možnosť ak sa raz rozhodnete. Kto a kde akceptuje vami dosiahnute technické stupne?

To najdôležitejšie na záver:
Pokojne ignorujte všetky tieto rady, ale jednu vec si určite zapamätajte: Nenechajte si nikdy nakecať, že niečo musíte. Nemusíte nič!

Máte len jedno telo, jedno zdravie a jeden život. Žiaden veľký sensei, si-fu, majster či guru nedokáže pretočiť čas späť. Ak si raz ublížite, budete to len vy sami, kto si to zranenie odtrpí a možno ponesie následky až do konca života. Takže cvičte len toľko, koľko vám je príjemné a uvedomte si, že ten pravý majster a učiteľ sa skrýva vo vás samých. Snažte sa počúvať zdravý rozum a svoje telo.


Jaro Šipoš
učiteľ aikido
Aikido Dojo Uzumaki
www.aikidouzumaki.sk
KONTAKTUJTE IRIS

sefredaktor@bojoveumenia.com
reklama@
bojoveumenia.com