IRIS - Brána do sveta slovenských BOJOVÝCH UMENÍ

 

"I cesta dlhá tisíc kilometrov sa začína prvým krokom."

KRAV MAGA

Čo je Krav Maga

Krav Maga v hebrejštine boj zblízka, predstavuje oficiálnu sústavu techník vypracovaných pre sebaobranu a boj zblízka izraelských obranných síl, izraelskej národnej polície a ďalších izraelských bezpečnostných zložiek. Tento obranný systém bol zaradený do učebných osnov izraelských stredných škôl, jej techniky sú predvádzané a nacvičované vo výchovných a vzdelávacích inštitúciách riadených izraelským ministerstvom školstva. Samotný obranný systém je teda spracovaný pre využitie v troch oblastiach: v ozbrojených silách, v policajných zložkách, a v civilnej sfére.

Systém Krav Maga získal pre vysoké praktické využitie, realistickosť a pritom jednoduchosť veľké uznanie zo strany skúsených expertov na boj zblízka, ako aj od vojenských a policajných autorít.

Krav Maga je moderný, jednoduchý, avšak efektívny a razantný systém sebaobrany.

Vznik Krav Maga

Zakladateľom taktického spôsobu sebaobrany Krav Maga bol Imrich (Imi) Lichtenfeld narodený v židovskej rodine, 26.5. 1910 v Budapešti. Detstvo a dospievanie prežil v Bratislave so svojou rodinou, pre ktorú šport, zákony a vzdelanie hrali významnú rolu. Toho času Imi vynikal v zápasení, boxe a gymnastike, o čom svedčia výhry slovenského šampionátu v spomínaných disciplínach; v r. 1928 vyhral Slovenský šampionát juniorov v zápasení, v r. 1929 vyhral Slovenský šampionát seniorov v zápasení a národný šampionát v boxe a medzinárodnú súťaž v gymnastike.

V polovici 30-tych rokov sa pomery v Bratislave začali meniť k horšiemu. Imi sa stal vodcom skupiny mladých židov, pričom participoval v mnohých násilných stretnutiach. Stal sa tŕňom v oku miestnych úradov, a tak opustil domov, rodinu a priateľov, a nalodil sa na loď smerujúcu do Palestíny
Po Imiho náročnej odysee do Palestíny, v r. 1944 Imi participoval na vzniku novovytvorených bezpečnostných zložiek štátu Izrael. Mal na starosti telesný a bojový tréning bojovníkov a v r. 1948 sa stal hlavným inštruktorom IDF (Israel Defense Forces) inštitútu, kde vyvinul a postupne zdokonaľoval unikátnu metódu sebaobrany a boja zblízka – Krav Maga. Osobne trénoval špičky policajných a vojenských síl.

Po ukončení aktívnej služby modifikoval systém Krav Maga pre civilné použitie. Metodiku upravil tak, aby Krav Maga bola použiteľná ženami, mužmi, dievčatami a chlapcami. Vytvoril Medzinárodnú Krav Maga Federáciu (IKMF), ktorá sa postupne rozšírila do celého sveta.

Krav Maga na Slovensku

Krav Maga sa na Slovensku v civilnej sfére v profesionálnej forme trénuje a ponúka relatívne krátko, od Septembra 2005. Dr. Križák, tréner- inštruktor a oficiálny zástupca IKMF na Slovensku je držiteľom certifikátov Law Enforcement Instructor, Civilian Instructor, VIP bodyguarding instructor udelených prezidentom IKMF Eyalom Yanilovom.

Ako Dr. Križák hovorí: „Krav Maga sa vyznačuje logickým a koherentným prístupom ku konfliktným situáciám a sebaobranným technikám. Praktikantovi umožňuje dosiahnuť relatívne vysoký stupeň zručností a vedomostí v pomerne krátkom čase.
Samotný tréning prebieha v Bratislave na Vietnamskej ulici č. 43, časť Trnávka v priestoroch Športcentra & K1, ktoré je svojim vybavením na profesionálnej úrovni (pre viac info: www.sportcentrumK1.sk).

Dr. Križák opisuje tréning: „Tréning je orientovaný z časti na technicko – taktickú časť a z časti na kondičnú časť. V technicko - taktickej časti sa snažíme o postupné navodenie stresovej situácie, ktorá je podstatnou časťou násilných konfliktov. V kondičnej časti sa nedá zaobísť bez fyzického kontaktu, cvičenci trénujú po dvoch, troch, alebo vo väčších skupinách v závislosti od typu techniky a taktickej vyspelosti cvičencov. Taktiež je tréning nemysliteľný bez použitia rôznych pomôcok ako sú boxerské aparáty, rukavice, lapy, palice, nože, a iné zbrane, pričom je však potrebné v rámci bezpečnosti používať ochranné bandáže, chrániče, suspenzory, prilby, vesty a pod.


Dr.Branislav Križák


SPAŤ na KRAV MAGA

 

KONTAKTUJTE IRIS

sefredaktor@bojoveumenia.com
reklama@
bojoveumenia.com